Даме Груев бб,
1440 Неготино

Напишано од НУЦК
Категорија:

На 24.09.2021 година (петок) со почеток од 12 часот ќе се одржи ликовна Изложба на дела изработени од членови на ликовното студио кое работи при Центарот за култура во Крива Паланка. Изложбата ќе се отвори во фоајето на Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ Неготино, ги покануваме сите заинтересирани граѓани за ликовната уметност да дојдат да ја посетат изложбата. Напоменуваме дека истата ќе се биде организирана по сите протоколи за заштита од корона вирусот.

 

Напишано од НУЦК
Категорија:

На 25 јуни 2021 година Центарот за култура во соработка со ТОРОС Филм Студио, а со поддршка на Министерството за култура организираше CAR CINEMA на локација игралиште на Спортската сала Младост Неготино. Истата вечер се прикажа играниот филм „Ах љубов моја“ од режисерот Коле Ангеловски.

  

 

Напишано од НУЦК
Категорија:

На 16.06.2021 година се одржа традиционалниот џез фестивал "Jazz 1440" .

Напишано од НУЦК
Категорија:

На 16.06.2021 година се одржа традиционалниот џез фестивал "Jazz 1440" .

Напишано од НУЦК
Категорија:

На 02. јуни 2021 година (среда), со почеток од 19 часот во Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ Концерт „Џез вечер со Клод Болинг“ во изведба на „TOOT QUARTET“ - Стојанче Косовски - труба, Емилија Кабранова - пијано, Филип Шурбевски - тапани и Зоран Павловски -  контрабас. Концертот ќе се одржи со сите протоколи за заштита од корона вирусот. Влез слободен!

Клод Болинг роден на 10 април 1930 година, е француски џез пијанист, композитор, аранжер и повремено извeдувач.
Роден е во Кан, студирал на Конзерваториумот на Ница, а потоа во Париз. Детски генијалец, на 14 години професионално свири џез пијано.
Тој има големи заслуги за  традиционалното заживување на џезот кон крајот на 1960-тите и се дружел со Оскар Петерсон.Пишува музика за 75 филмови, 44 музика за телевизиски серии,  музика за биг бенд, 11 композиции во кросовер стил за пијано, флејта, виолончело, труба, виолина, гитара, саксофон кои се микс од популарна, џез, класична музика.
Болинг е исто така познат по серија соработки на „кросовер“ со класични музичари. Неговата свита за флејта и џез пијано трио со Жан-Пјер Рампал, мешавина од барокна елеганција со модерна нишка, е топ селер долги години, а потоа и другите дела во тој стил. Бил особено популарен во Соединетите држави, на врвот на хит-парадата две години по објавувањето и на најдобрите 40 на Билборд за 530 недели, приближно десет години.
После неговата работа со Рампал, Болинг продолжи да работи со многу други музичари, од различни жанрови, меѓу кои и гитаристот Александре Лагоја, виолинистот Пинчас Зукерман, трубачот Морис Андре и виолончелистот Јо-Јо Ма. Тој исто така работел и имал почит на многу други, вклучувајќи ги и Лионел Хемптон, војводата Елингтон, виолинистот Стефан Грапели, Џанго Рајнхард и Оскар Петерсон.

Тоот свитата на Клод Болинг за трубач и џез пијано трио, напишана е специјално за францускиот виртуоз трубач Морис Андре кој премиерно ја извел во 1980 година и е важно дело во репертоарот за труба и е едно од најтешките, каде трубачот свири на 5 различни труби.